تاریخچه تخته وایت برد

تخته وایت برد یک تخته با سطح صاف، براق و سفید است که برای نوشتن و پاک کردن مطالب متغیر و ناپایدار مختلف در بسیاری از دفاتر، اتاق های جلسه، کلاس های مدرسه و سایر محیط های کاری و آموزشی قابل استفاده است. تخته وایت برد و ماژیک وایت برد در دو دهه ی اخیر جایگزین مناسبی برای تخته سیاه های قدیمی و گچ های رنگی که در بسته های ۵۰ تایی به فروش می رسید، شده است. قبل از گسترش تخته وایت برد به صورت گستره، در تمامی مدارس، دانشگاه ها و موسسات آموزشی مدرسین برای نوشتن مطالب در کلاس از تخته سیاه و گچ استفاده می کردند. اما تخته سیاه و گچ به مرور جای خود را به تخته وایت برد و ماژیک دادند و امروزه در اکثر مکان های آموزشی یکی از مدل‌های تخته وایت برد موجود می‌باشد و دیگر مدارس معدودی از تخته سیاه استفاده میکنند. تخته سیاه برای اطلاع رسانی به صورت تزیینی کاربرد محدود دارد.

با وجود محبوبیت و استفاده فراگیر تخته سیاه، تخته وایت برد توانست خیلی سریع به اختراعی موفق و ابزاری کاربردی تبدیل شود. علت سرعت بالای انتشار و اشتهار تخته وایت برد سهولت استفاده آن در تمامی محل هایی بود که به نوعی با آموزش و تبادل اطلاعات و داده سروکار داشتند. مطالب بر روی تخته سیاه در مقایسه با تخته وایت برد به سختی پاک می شود. پس از مدتی استفاده رنگ مشکی تخته سیاه رو به سفیدی می رود و مرتبا باید با تخته پاک کن های مرطوب تمیز شود. علاوه برخود تخته سیاه گچ نیز مشکلاتی دارد برای مثال بعد از نوشتن با گچ رنگ سفید آن بر روی دست و لباس ها می ماند.حتی در گذشته بعضی از معلم ها بعد از سالها استفاده از گچ به بیماری های ریوی مبتلا می شدند. پس در نتیجه تمامی این دلایل باعث رشد، موفقیت و فراگیر شدن تخته وایت برد در سراسر دنیا شد.

مخترعین تخته وایت برد

به طور کلی اختراع تخته وایت برد را به دو نفر نسبت داده می شود اما در صورت قبول هرکدام، شرکت Dry-Mark با معرفی اولین تخته وایت برد برای استفاده در سیستم های آموزشی مورد اعتماد قرار گرفت و آن شرکت را اولین تولید کننده تخته وایت برد می دانند.

مارتین هیت:

اولین شخص عکاسی به نام آمریکایی به نام مارتین هیت است که در شهر لوا در ایالت یوتا زندگی می کرد. او هنگامی که با مشتریان خود تلفنی صحبت می کرد با استفاده از یک ماژیک بر روی نگاتیوهای دوربین عکاسی یادداشت برداری می نمود. هیت بعد از مدتی متوجه شد که می تواند با دستمال خیس و مرطوب نوشته های روی نگاتیو ها را به راحتی پاک کند به طوری که هیچ اثری از ماژیک بر روی آنها باقی نماند. بعد از گذشت مدتی در سال ۱۹۵۰، مارتین هیت با گذاشتن تخته ی کوچکی از این نگاتیوها کنار تلفن خود برای یادداشت برداری، ایده ی خود را گسترش داد. هیت تخته ویت بردی از جنس لمینت که همان مواد اولیه نگاتیو بود اختراع نمود و تصمیم داشت که از اختراع خود در نمایشگاهی در شیکاگو پرده برداری کند و آن را در حجم بالا به فروش برساند. اما متاسفانه شب قبل از افتتاحیه، ویترینی که تخته ی هیت در آن نصب شده بود آتش گرفت. مارتین هیت که بعد از این اتفاق بسیار ناامید شده بود، حق انحصاری تخته ی خود را به شرکتی گمنام به نام Dri-Mark فروخت. بعدها همین شرکت تخته وایت برد را وارد دنیای آموزشی کرد و تخته وایت برد ها را درمدارس عمومی آمریکا به فروش رساند.

آلبرت استالیون

فرد دیگری که به عنوان مخترع تخته وایت برد شناخته شده است، آلبرت استالیون نام داشت. او در دهه ١٩۶٠ در یک شرکت تولید آهن در آمریکا کار می کرد. یکی از محصولات آن شرکت، فولاد ضد زنگ بود که عمدتا برای روکش های معماری استفاده می شد. در یکی از جلسات، آقای استالیون پیشنهاد کرد که میتوان از ورقه های فولاد ضد زنگ در ساخت تخته ای جهت نوشتن استفاده کرد. از نظر او این تخته جایگزین بسیار مناسبی برای تخته سیاه است و تخته وایت برد می تواند زمینه شروع تجارت موفقی باشد. اما هیچ یک از همکاران آقای استالیون به ایده ی او توجه نکردند، به همین دلیل او راه خود را از آنها جدا کرد و تجارت تخته وایت برد خود را با نام MagiBoards تاسیس کرد. در هر صورت، شرکت Dry-Mark با معرفی اولین تخته وایت برد برای استفاده در سیستم های آموزشی مورد اعتماد قرار گرفت.

تخته وایت برد

تکامل تخته وایت برد های اولیه

با وجود مزیت های فراوان تخته وایت برد های اولیه در مقابل تخته های گچی متداول در آن زمان، مشکلاتی نیز با خود به همراه داشتند. برای مثال سطح روی این تخته ها به سختی تمیز می شد و حتی بعد از تمیز کردن سایه مطالب نوشته شده روی آن باقی می ماند. همچنین تخته وایت برد های اولیه به دلیل اینکه از استیل لعاب دار و ضد زنگ ساخته شده بودند بسیار گران قیمت بودند. وجود معایب ذکر شده، عدم تمایل ذاتی مردم به تغییر و در نهایت ناشناس و جدید بودن تخته وایت برد ها باعث شد که فروش تخته وایت برد از همان ابتدا رشد زیادی نداشته باشد و تواند سهم وسیعی از بازار را از آن خود نماید. اما با گذشت سالها، بسیاری از تولیدکنندگان تخته وایت برد راهی برای ایجاد محصولی مقرون به صرفه تر با به کارگیری دسته ای دیگر از مواد اولیه یافتند. پس رفته رفته در ساخت تخته وایت برد تغییراتی صورت گرفت یکی از مهم ترین آن ها تغییر در مواد اولیه سطح تخته بود که با جایگزین کردن ورقه های مغناطیسی یا چینی به جای ورقه های نگاتیوی اولیه، صورت گرفت که تا حدودی مشکل کثیف ماندن تخته وایت برد را برطرف نمود. استفاده از تخته های چند لایه، ورقه های فشار بالا و تخته های فولادی با پوشش پلی استر یا اکریلیک سفید از دیگر تغییرات عمده ی نمونه های ارزان تر تخته وایت برد بود.

تخته وایت برد
تخته وایت برد

با اینکه تخته وایت برد از دهه ی ١٩۶٠ وارد بازار شد اما استفاده ی گسترده ی آن بیشتر از٣٠ سال زمان برد. برای پاک کردن مدل های اولیه ی تخته وایت برد می بایست از دستمال یا پارچه ی خیس استفاده کرد. این مشکل با اختراع ماژیک وایت برد در سال ١٩٧۵ توسط جری وولف حل شد. این ماژیک ها حاوی نوعی جوهر غیرسمی و پاک شونده بودند که روی سطح صاف بدون اینکه جذب آن شوند؛ باقی می ماند. جوهر پودری ماژیک وایت برد به راحتی با تخته پاک کن خشک بدون به جا گذاشتن هیچگونه ردی پاک می شود و لزوما نیازی به دستمال مرطوب ندارد. تخته وایت برد به آرامی به رشد خود ادامه داد و تا نیمه ی دهه ۹۰ به صورت گسترده پذیرفته شد. مقبولیت وایت برد ها به این دلیل بود که جامعه تمایل به سمت زندگی سالم تر داشت و اعتقاد بر این بود تخته سیاه باعث ایجاد حساسیت های مختلف می شود. اگرچه اولین مشکل در استفاده از تخته وایت برد سختی تمیز کردن آن است، که فن آوری و نوآوری های جدید در ساخت تخته وایت برد و ماژیک وایت برد این مسیله را برطرف نموده است.

انواع تخته وایت برد:

شخصی :

مواد اولیه تخته وایت برد را می توان در رول ها، ورق ها و تخته های پیش ساخته خریداری نمود و با توجه به سفارش ها و استفاده های مختلف، تخته وایت برد هایی در سایز های کوچک تهیه نمود. معمولا پشت تخته وایت برد های کوچک ازچسب یا مگنت استفاده می شود که نصب آن را برای نوشتن ساده می سازد. تخته وایت برد های میزی، تقویم های دیواری، تبلیغات روی یخچالی، لیست قیمت برخی فروشگاه ها مثل میوه فروشی و تخته وایت برد های کودکانه از موار استفاده تخته وایت برد های کوچک می باشد.

تخته وایت برد
تخته وایت برد

دیواری:

تخته وایت برد های بزرگ دیواری برای نمایش و به اشتراک گذاشتن اطلاعات در مقابل تمامی افراد قرار می گیرد. امروزه از تخته وایت برد های دیواری علاوه بر کلاس در دفاتر اداری، منازل، شرکت ها و رویداد هایی مانند جلسات طوفان فکری که نیاز به یادداشت برداری دارند استفاده می شود.

مواد اولیه تخته وایت برد

برای ساخت سطح روکش تخته وایت برد از شش نوع مواد استفاده می شود:

ملامین:

یک ورقه ی رزین که معمولا روی یک لایه چوبی قرار می گیرد، بستر لایه چوبی می تواند از تخته خره چوب تا ام دی اف متنوع باشد. تخته های ملامینی به دلیل مقدار بالا رزین موجود در مواد اولیه، از انواع با کیفیت تخته وایت برد ها به شمار می آیند. بعضی از تخته های ملامینی برای مدت طولانی تمیز و بدون سایه باقی می مانند در صورتی که نوع ارزان تر تخته وایت برد های ملامینی اینگونه نیستند و بعد از مدت کوتاهی استفاده دیگر سفیدی اولیه را ندارند و باید مرتبا با دستمال مرطوب تمیز شوند. به طور کلی اینگونه تخته وایت برد های ارزان قیمت بیشتر برای استفاده محیط های غیر سازمانی مناسب است که معمولا در همه ی فروشگاه های نوشت افزار و ملزومات اداری موجود است. این دسته از تخته وایت برد های ارزان برای مکان هایی که استفاده آن ها از تخته وایت برد زیاد است مثلا مدارس یا آموزشگاه های تدریس زبان های خارجی اصلا مناسب نمی باشد. در صورت استفاده این نوع تخته وایت برد در محیط های با استفاده زیاد، به مرور زمان رنگ روی آن از بین می رود و سطح یا لایه زیرین مجدد نمایان می شود.

استیل یا آلومینیوم:

تخته وایت برد های استیل یا آلومینیوم نیز دارای طیف گسترده ای از کیفیت هستند. سطوح رنگ شده نرم و براق تر می باشند که منجر به بهتر پاک شدن تخته وایت برد می شود. سطح رنگ شده تخته وایت برد معمولا از چند لایه پوشش تشکیل شده است که پوشش هایی که خود از یک رنگ پایه معمولا سفید و یک ساخت پوششی شفاف ایجاد شده است که عامل اصلی پاک شدن تخته وایت برد بدون آب است. منظور از استیل رنگ شده طیف گسترده ای از رنگ ها است که از پوشش های پرتوهای الکترونی تا اشعه ی یو وی متفاوت است. تخته وایت برد استیل یا آلومینیوم با رنگ تجاری خوب دارای خواصی است که باعث شود سطح تخته به راحتی بدون نیاز به دستمال مرطوب به راحتی پاک شود. همچنین اگر بر اثر بی دقتی با ماژیک پرمننت روی تخته وایت برد نوشته شود، این امکان برای تخته وایت برد های استیل کیفیت بالا وجود دارد که مطالب و خطوط روی آن را پاک کرد و بتوان مجددا از سطح سفید تخته وایت برد استفاده نمود.

ویژگی های تخته وایت برد آلومینیوم

سطح تخته وایت برد های استیل مغناطیسی هستند و بر روی آن میتوان از مگنت ها و تخته پاک کن های آهن ربا دار استفاده نمود. سطوح آلومینیومی رنگ شده را،در انواع دیگر تخته وایت برد هایی که مغناطیسی نیستند وهمچنین قیمت گران تری دارند به ندرت به عنوان پایه به کار می برند. تخته وایت برد های استیل پوشش دار معمولا به عنوان تخته وایت برد های سفارشی پوشش دار به فروش می رسد. برای نمونه تخته وایت برد های ردیابی، اطلاعات بیمار، مسابقات و تخته های آموزشی از نوع تخته وایت برد های استیل می باشند.

لمینت:

عملکرد این مدل تخته وایت برد نیز به مقدار بسیار زیادی به مقدار رزین استفاده شده در آن بسته است. اساسا در این دسته از تخته وایت برد ها از ملامین به عنوان پوشش عملکردی استفاده می کنند بنابراین به نوعی به دسته تخته وایت برد های ملامینی نیز قرار می گیرند. بسته به تولید کننده (و البته قیمت) تخته وایت برد های لمینیتی معمولا نفوذ پذیری کمتری دارند ودر برابر لکه و سایه ها بسیار مقاوم می باشند. تخته وایت برد های لمینیتی از انواع دیگر تخته ها کمتر رایج هستند چرا که آن ها معمولا در ترکیب با چیز دیگری مثل کابینت، در و یا لایه ی رویی میزها استفاده می شود.

چینی یا سرامیکی:

روکش های سرامیکی تخته وایت برد، در کوره های مخصوص حرارت می بینند و بر روی تخته های استیل قرار می گیرند. سطوح سرامیکی بادوام ترین نوع روکش های تخته وایت برد ها هستند به طوری که حتی اکثر آن ها وارانتی مادام العمر دارند به همین دلیل این نوع تخته وایت برد ها برای استفاده های سنگین و صنعتی کاربرد فراوانی دارند. بر روی این نوع تخته وایت برد مگنت و آهن ربا نیز استفاده نمود و همچنین در برابر خراش بسیار مقاوم هستند البته اجسلم سخت تر از شیشه مانند الماس می تواند آنها را خراش دهد. سطح سرامیکی را می توان با هر نوع رایت یا ماده ی شوینده ای که برای شیشه مناسب است پاک نمود و در مرحله ی آخر برای جلوگیری از هرگونه لک شدن یک بار با آب تمیز نمود. مهم ترین مزیت تخته وایت برد های چینی یا سرامیکی این است که آنها جوهر ماژیک های غیر وایت برد را به خود جذب نمی کنند و نوشته یا خطوط به جا مانده از ماژیک غیر وایت برد را می توان با استفاده از محلول هایی مثل اتانول، ایزوپروپانول یا استون پاک نمود. و در صورت نمود هیچ یک از این ها می توان با خود ماژیک وایت برد روی نوشته ها کشید و سپس پاک نمود.

شیشه سکوریت:

این گونه تخته وایت برد ها شیشه هایی هستند که پشت آنها رنگ های مختلفیخورده است. معمولا از رنگ سفید برای تخته وایت برد های شیشه ای استفاده می کنند. این تخته ها در اکثر مواقع بدون قاب مورد استفاده قرار می گیرند.

پلی پروپیلن:

فیلم پروپیلن از انواع دیگر موادی است که برای سطح تخته استفاده می کنند. این نوع تخته وایت برد ها موقتی هستد و برای مصارف کم کاربرد دارند. بر روی این تخته وایت برد ها تنها می توان با ماژیک وایت برد نوشت و و خیلی سریع پاک نمود تا جذب آن نشود.

پس از پیشرفت های تکنولوژیکی چند دهه گذشته، هم چنان تخته وایت برد انتخاب ثابت و محبوب در اکثر کلاس های آموزشی باقی مانده است و تخته وایت برد های الکترونیکی گام بعدی در استفاده از تخته وایت برد ها هستند که درجلسات کاری، سخنرانی ها و مدارس هوشمند کاربرد دارند که می توان بر روی آنها مطالب و داده ها را ویرایش و ذخیره نمود.

عضویت در خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه ایمیلی تحریر سنتر از قیمت های روز و اخبار بازار کاغذ و لوازم تحریر با خبر باشید.

به هیچ عنوان به ایمیل شما اطلاعات اسپم ارسال نخواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

طراحی سایت