تاریخچه منگنه کش

سوزن کش
تاریخچه منگنه کش، انواع و نحوه استفاده از آن ها امروزه استفاده از منگنه در تمامی دفاتر و شرکت ها بسیار رایج است و برای دسته بندی و نظم بخشیدن به مدارک بسته به حجم اسناد از سوزن های منگنه در سایز های مختلف استفاده می شود. اما گاهی پیش می آید یک مقاله بعد از اتمام و منگنه شدن نیاز به ویرایش دارد یا لازم است یک برگه به میان آن اضافه شود یا یک برگ از سند بیرون آورده شود و تصحیح گردد. برای اضافه یا کم کردن کاغذ ها به سند یا مقاله منگنه شده بازکردن سوزن آن لازم است ولی به نحوی که کاغذها آسیب نبیند. برای این کار از منگنه کش یا سوزن کش استفاده می کنند. با منگنه کش می توان سوزن منگنه را بدون آسیب رساندن به کاغذها از آن ها خارج نمود.
سوزن کش
منگنه کش
  انواع منگنه کش: منگنه کش ها در حرفه های متعدد کاربردهای گوناگون دارند، منگنه کش های نجاری، منگنه کش های پزشکی و منگنه کش های دفتری از انواع سوزن کش ها هستند. منگنه کش های دفتری به سه شکل کلی تقسیم می شوند: منگنه کش های دو لبه، منگنه کش های تخت و منگنه کش های دسته دار شناخته شده ترین نوع منگنه کش علی الخصوص در ایران نوع اول آن است که برای حجم متوسط کاغذ طراحی شده است. اجزا این منگنه شامل تیغه، فنر، دستگیره و گیره می باشد.
سوزن کش
منگنه کش ۱
منگنه کش های تخت که به طور تقریبی سایز یک چاقو است و از یک لبه ی استیل و بدنه طویل پلاستیکی ساخته شده است به طوری که لب استیل از بدنه پلاستیکی بیرون زده است. این نوع منگنه کش برای خارج کردن سوزن منگنه از تعداد محدودی از کاغذ کاربرد دارد.
سوزن کش
منگنه کش ۲
منگنه کش های دستگیره دار اجزایی نظیر منگنه کش های نوع اول هستند با این تفاوت که یک تیغه فلزی و دستگیره ی پلاستیکی بلند دارد و شکل آن بسیار شبیه به منگنه است و قادر به کشیدن سوزن از حجم زیادی از کاغذ و کارتون های مقوایی است.
سوزن کش
منگنه کش ۳
اجزای سوزن‌کش دو لبه: تیغه ها: این دو تیغه از استیل مقاوم ساخته شده است که به مراتب سخت تر از سوزن منگنه است و قدرت کافی برای بلند کردن آن را دارد. فنرپیچی: این فنر دو حلقه از جنس استیل دارد تا در اثر باز و بسته کردن متعدد تیغه ها از بین نرود. دستگیره های پلاستیکی: وجود این جز در منگنه کش ضروری نیست، آنها برای راحتی بیشتر کاربر طراحی شده است که کاربر مستقیم تیغه های فلزی را لمس نکند. گیره سوزن کش: این گیره یک محور را ایجاد می کند که تیغه ها بتوانند به راحتی حرکت کنند. این گیره های استوانه ای در ابتدا سیم قطوری بودند که برای استفاده در این محصول در اندازه های کوچک توسط دستگاه های مخصوص برش داده شده اند. تاریخچه اختراع منگنه کش: شکل اول منگنه کش توسط “ویلیام جی پانکونین” اهل شیکاگو اختراع شد که نمونه اولیه آن در سال ۱۹۳۲ ساخته شد و در سال ۱۹۳۶ رونمایی شد و به تولید انبوه رسید. شکل دوم منگنه کش که حتی قادر است منگنه های شکسته در کاغذ را هم بیرون آورد توسط “جوزف آ فویتل” از کانزاس در سال ۱۹۶۹ طراحی و در سال ۱۹۷۱ ثبت شد. این نوع سوزن کش با وجود اینکه نسبت به نوع اول مزیت های متعددی مثل طراحی بهتر، خطر کمتر و شکل نوآورانه داشت مورد استقبال قرار نگرفت. نحوه استفاده از انواع سوزن کش: منگنه کش ذو لبه: تیغه های منگنه کش را داخل زبانه یا چنگک های پشت منگنه قرار می دهیم سپس آن را با سمت بالا می کشیم تا چنگک ها از هم باز شود سپس کاغذ را بر می گردانیم و قسمت جلوی منگنه را با تیغه سوزن کش یا با دست خارج می کنیم.
سوزن کش
منگنه کش ۴
سوزن کش
منگنه کش ۵
سوزن‌کش تخت: قسمت فلزی را در قسمت جلویی منگنه قرار می دهیم و به راحتی آن را بالا میکشید تا میان قسمت پلاستیکی و فلزی قرار گیرد.
سوزن کش
منگنه کش ۶
سوزن کش
منگنه کش ۷
منگنه کش دستگیره دار: تیغه فلزی را زیر قسمت روی منگنه قرار میدهیم و دستگیره را به سمت پایین فشار میدهیم منگنه به راحتی خارج میشود.
سوزن کش
منگنه کش ۸
 

عضویت در خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه ایمیلی تحریر سنتر از قیمت های روز و اخبار بازار کاغذ و لوازم تحریر با خبر باشید.

به هیچ عنوان به ایمیل شما اطلاعات اسپم ارسال نخواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

طراحی سایت