تاریخچه استدلر

استدلر
گاهی اولین‌ها و قدیمی‌ها در هر زمینه‌ای در ذهن مردم خواهند ماند و اگر حتی در زندگی روزمره با آنها سر و کار نداشته باشیم، تا اسم آنها شنیده می‌شود تصویری در ذهن ما تداعی خواهد شد. صنعت لوازم‌التحریر هم در این زمینه مستثنی نیست و ممکن است تا نام برخی از برندها را می‌شنویم جایگاهی در ذهنمان ایجاد کنند. برند استدلر بدون شک نامی‌ است که از قدیم در صنعت لوازم‌التحریر جایگاه ویژه‌ای برای خود داشته‌است. استدلر با تولید محصولات با کیفیت و رعایت استانداردهای لازم، توانسته نام و برند استدلر را در بازارهای جهانی لوازم‌التحریر بالا نگه دارد.  

مقدمه‌ای بر محبوب‌ترین مداد تاریخ

استدلر یک شرکت آلمانی با نام کامل Staedtler Mars GmbH & Co.KG است که در صنعت لوازم‌التحریر و نوشت‌افزار فعالیت می‌کند. این شرکت توسط جی. اس. استدلر (J.S.Staedtler) در سال ۱۸۳۵ میلادی تأسیس شد که بیش از ۸۵ درصد فرآیند تولید این شرکت در دفاتر مرکزی در نورنبرگ آلمان انجام می‌شود و بخش اندکی از تولیدات نیز در ژاپن می‌باشد.
استدلر 1
استدلر ۱
 

تأسیس استدلر

جالب است بدانید نام استدلر ارتباط نزدیکی با تاریخچه‌ مداد دارد و جزء جدانشدنی تاریخ کهن در ساخت و تولید مداد می‌باشد. پیش از آنکه در سال ۱۸۳۵ میلادی، جی. اس. استدلر در شهر نورنبرگ کارخانه‌ی خود را به‌پا کند، این خانواده از چندین نسل قبل‌تر به ساخت و تولید نوشت‌افزارهای مختلف مشغول بوده‌اند. ریشه و آغاز برند استدلر به فردریش استدلر بر‌می‌گردد. او در سال ۱۶۶۲ یک سازنده مداد بود. این شرکت در سال ۱۸۶۶ تولید ناخالص سالانه ۲۱۶۰۰۰۰ مداد داشت که تنها دارای ۵۴ کارگر بود. پیش از آن جی. اس. استدلر در سال ۱۸۳۵ از شهردار نورنبرگ اجازه گرفت تا در کارخانه‌ی خود محصولاتی از قبیل سرب سیاه (گرافیت)، مدادهای پاستلی و گچ قرمز تولید کند. برندهای Noris و Mars بین سال‌های ۱۹۰۰ و ۱۹۰۱ تأسیس شدند. در سال ۱۹۲۲ در نیویورک و چهارسال بعد یعنی در سال ۱۹۲۶ میلادی در ژاپن شرکت تابعه آن ایجاد شد. محصولات این شرکت که توسعه یافت، نام استدلر به کارخانه مداد مارس و خودنویس تغییر پیدا کرد که البته محصولات لوازم‌التحریر و نوشت‌افزار مکانیکی نیز افزوده شد.
استدلر 2
استدلر ۲
 

لوگوهای استدلر

استدلر در طول زمان فعالیت، لوگوی خود را هشت بار دست‌خوش تغییرات کرده که اولین بار در سال ۱۹۰۸ و آخرین بار در سال ۲۰۰۱ بوده‌است. اولین لوگوی این شرکت از سال ۱۹۰۸ تا ۱۹۱۲ میلادی، دومین باری که لوگو تغییر پیدا کرد در سال ۱۹۱۲ بود که تا سال ۱۹۲۵ بدون تغییر باقی ماند. سومین لوگو از ۱۹۲۵ تا ۱۹۵۲، چهارمین لوگو از سال ۱۹۵۲ تا ۱۹۵۷، پنجمین تغییر در لوگوی استدلر در سال ۱۹۵۷ می‌باشد که تا سال ۱۹۶۳ ثابت ماند. ششمین لوگو ازسال ۱۹۶۳ تا ۱۹۷۳، هفتمین لوگو از ۱۹۷۳ تا ۲۰۰۱ و در نهایت در سال ۲۰۰۱ هشتمین تغییر داده‌شد تا کماکان استدلر با همان لوگو در صنعت لوازم‌التحریر به فعالیت خود ادامه دهد. البته حروفی که در این لوگوها به کار رفته، تا سال ۲۰۰۵ معمولا به سمت چپ متمایل بوده‌است.
استدلر 3
استدلر ۳
 

محصولات

جالب است بدانید آدولف هیتلر مدادهای استدلر را به برندهای دیگر ترجیح می‌داد. گفته می‌شود مداد HB به این خاطر که به مداد هیتلر معروف بوده تغییر نام داده‌است. استدلر تولید خودکار را از سال ۱۹۴۹ آغاز کرد و کم کم جای خودنویس را گرفت اما با این حال هنوز تولید خودنویس در روند کاری این شرکت است. اولید مداد نوکی یا همان اتود را در سال ۱۹۵۰ تولید کرد که از چوب ساخته شده‌بود. برند لوموکالر را چهار سال بعد یعنی در سال ۱۹۵۴ روانه بازار لوازم‌التحریر کرد که شامل طیف وسیعی از انواع ماژیک است. درسال ۱۹۶۲، محصولات راپیدوگراف که شامل خودکارهای فنی مهندسی است و توسط مهندسان و طراحان استفاده می‌شود را تولید نمود. جشن ۱۷۵ سالگی این شرکت نیز در سال ۲۰۱۰ برگزار شد. استدلر در فرآیند طراحی و ساخت، ارزش ویژه‌ای برای مشتریان خود قائل است و همیشه بهترین طراحی و کیفیت را به مشتریان خود عرضه کرده‌است. محصولات تولیدی این شرکت نوشت افزار و لوازم‌التحریر آلمانی، بسیار متنوع است: خودکار، مداد نوکی(اتود)، مداد طراحی، خمیر بازی، خط‌کش، پاک‌کن‌های پلاستیکی، پرگار، مداد استاندارد با روکش چوبی، ماژیک، خودنویس، مداد تراش و سایر لوازم‌التحریر. استدلر مدعی است که در اروپا بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده مدادهای چوبی، خمیر بازی، سرب مداد نوکی و خودکارهای مخصوص پروژکتورهای آموزشی است. زمانیکه غرق در نوشتن و یا خلق یک ایده هستید، گاهی فراموش می‌کنید درپوش ماژیک را بگذارید تا خشک نشود. بدین منظور استدلر محصولات لوموکالر با قابلیت خشک‌نشو(DrySafe) را طراحی و تولید کرده‌است. و یا مداد رنگی‌های برند نوریس گلاب ۱۴۴ و اگوسافت ۱۵۷ دارای لایه‌هایی است که از مغز مداد محافظت می‌کنند. اولین مدادی که توسط مواد ابداعی و نوآوری شده توسط استدلر جهت بالا بردن مقاومت آن در برابر شکسته شدن بوجود آمده‌است، مداد رنگی نوریس ۱۸۵ می‌باشد که تحت عنوان وُپکس(Wopex) شناخته می‌شود. از شناخته شده‌ترین محصولات کمپانی استدلر می‌توان به مدادهای مشکی و رنگی Camel، محصولات تریپلاس(Triplus)  و مدادهای تخصصی وُپکس اشاره کرد. اما شاید جالب‌ترین نکته در محصولات شرکت استدلر، رنگ‌آمیزی بزرگسالان در سال‌های اخیر باشد. شاید در ابتدا کمی عجیب به نظر می‌آمد اما اکنون شاهد استقبال بی‌نظیری از محصولات این شرکت هستیم. روانشناسان بر این باورند که رنگ‌آمیزی به بزرگسالان برای غلبه بر استرس و تمدد اعصاب کمک می‌کند.
استدلر 4
استدلر ۴
 

استدلر در کنار محیط‌زیست

امروزه اکثر مردم جهان نگران آلودگی‌های زیست محیطی هستند و روزبه‌روز این نگرانی‌ها و همچنان آگاهی دراینباره افزایش پیدا می‌کند. این نگرانی در تمام زمینه‌ها از جمله لوازم‌التحریر صادق است. شرکت استدلر برای محیط‌زیست و مصرف‌کنندگان ارزش خاصی قائل است. استدلر در این زمینه می‌گوید: “هرآنچه انجام می‌دهیم، هم باید محیط‌زیست و هم حامی انسان‌ها باشد. مدیریت و تضمین کیفیت و همچنان حفاظت از محیط‌زیست از مهم‌ترین وظایف ما به عنوان یک کسب و کار در صنعت لوازم‌التحریر است. ما فرآیندها را بهینه‌سازی می‌کنیم و استفاده از مواد خام و انرژی را با دقت بالایی انجام می‌دهیم تا پسماندها به حداقل برسد. این رویکرد باعث می‌شود تا بازدهی بالاتری در تجارت خود داشته باشیم. هدف ما کاهش تولید گاز دی‌اکسید کربن است. این عوامل دائما توسط عوامل درونی و بیرونی کنترل و بازبینی می‌شود.” تمام مدادهای تولیدی این کمپانی کاملا با محیط‌زیست سازگار و منطبق با استانداردهای مذکور و ساخت آلمان می‌باشد. استدلر برای خرید و فرآوری چوب که یکی از مهم‌ترین مواد خام است،  سخت‌گیرانه‌ترین استانداردها را وضع کرده‌است. این گواهی و استانداردها مطابق با استانداردهای PEFC و FSC است.   استدلر که امروزه توسط آکسل مارکس هدایت می‌شود، در حال حاضر ۶ کارخانه در سر تا سر جهان دارد که فقط در نورنبرگ ۳ تا از آنها قرار دارد. این شرکت در ۱۵۰ کشور نمایندگی دارد و تعداد شرکت‌های تابعه آن در تمام دنیا به ۲۳ تا می‌رسد و حدود هشتاد درصد محصولات آن از آلمان به کشورهای دیگر صادر می‌شود. البته این نکته را نباید فراموش کرد که تمام محصولات شرکت استدلر حامل نشانه کیفی “Made In Germany” می‌باشد.
استدلر 5
استدلر ۵
 

عضویت در خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه ایمیلی تحریر سنتر از قیمت های روز و اخبار بازار کاغذ و لوازم تحریر با خبر باشید.

به هیچ عنوان به ایمیل شما اطلاعات اسپم ارسال نخواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

طراحی سایت