تاریخچه پانچ

پانچ

امروزه لوازم اداری نقش پر رنگی در زندگی ما ایفا می‌کند. اما اینبار می‌خواهیم درباره ابزاری صحبت کنیم که نه تنها نقش زیادی در یک سده‌ی اخیر داشته، بلکه گوگل دودل نیز برای این دستگاه سالگرد گرفته‌است. دستگاه پانچ پس از گذشت حداقل یک سده از اختراع آن، نقش کاربردی در حفظ و نگهداری اسناد و مدارک داشته اما امروزه با دیجیتالی شدن دنیای مدرن، جایگاه همیشگی خود را از دست داده ‌است. پانچ با اهرمی که دارد و کمک به خرد کردن کاغذها می‌کند، باعث آسان‌تر شدن کار هنگام تولید کاغذ تحریر می‌شود. جالب است با اینکه بسیاری از کارها و دستگاه‌ها به سمت دیجیتالی شدن می‌روند، پانچ به طرز شگفت انگیزی یکسان و بدون تغییر مانده ‌است.

پانچ 5
پانچ ۵

اما تاریخچه‌ی پانچ به سال ۱۸۸۶ برمی‌گردد. مردی آلمانی به نام فریدریش زُئِن نِکِن برای اولین بار دستگاه پانچ را اختراع کرد. قبل از آنکه فریدریش پانچ را اختراع کند، کلاسور را نیز به ثبت رسانده ‌بود. البته در سال ۱۸۹۳ یک مقاله به عنوان پانچ بلیط توسط کارلس بروکس نیز به چاپ رسید.

پانچ 4
پانچ ۴

گوگل دودل به مناسبت جشن ۱۳۱ سالگی و قدمت پانچ، انیمیشن صفحه‌ی اول خود را در ۱۴ نوامبر به نمادی از پانچ تغییر داد. این انیمیشن و طراحی توسط گربن استینکز، طراح غول موتور جستجوگر دنیا صورت گرفت که البته طراحی‌های دیگری را در سال ۲۰۱۶ مانند ستاره دریایی، روز تولد پدر علم میکروبیولوژی و… از این فرد شاهد بودیم. به گفته گوگل، این شرکت بیش از ۲۰۰۰ دودل را از زمانی که اولین بار در صفحه اصلی خود در سال ۱۹۹۸ ظاهر شد، ساخته است.

پانچ 6
پانچ ۶

چگونه پانچ کار می‌کند؟

اولین قدم این است که مطمئن شوید کاغذ را محکم نگه داشته‌ایم. با استفاده از نشانگری که بر روی پانچ است، می‌توانید کاغذ را صاف کنید. سپس کمی کاغذ تحریر خود را تا کنید تا نشانگر بر روی آن قرار گیرد. معمولا مکانیسم پانچ کردن با یک صفحه فلزی محافظت میشه که به تنهایی از طریق یک سوراخ این کار انجام می‌شود.

در دستگاه پانچ کاغذ بین دو فلز قرار می‌گیرد. فلز پایینی کمک می‌کند که کاغذ ثابت بماند و تکان نخورد و فلز دیگر باعث می‌شود کاغذ به بهترین شکل ممکن سوراخ شود.

پانچ از دو فلز برجسته تشکیل شده که در دوطرف دستگاه به صورت انعکاسی قرار گرفته‌اند. این لبه‌ها برای اطمینان از صاف بودن کاغذ تحریر و دقت در سوراخ شدن آن به کار می‌رود. زمانیکه دستگاه پانچ را به پایین فشار می‌دهید، نشانه‌ای از سوراخ بر روی کاغذ ایجاد می‌شود و با ادامه‌ی این حرکت، سوراخ‌هایی بر روی کاغذ تحریر تشکیل می‌شوند.

در سالگرد پانچ، گوگل توسط نقاشی هایی که به مناسبت این روز نشان داده سعی کرده‌است تا کمرنگ تر شدن این وسیله در زندگی روزمره و همچنین کارمندان را نشان دهد. با وجود تبلت و گوشی‌های هوشمند، وجود کاغذ تحریر کمرنگ‌تر شده‌است؛ باید دید که در آینده چه اتفاقی برای پانچ  و دیگر ابزارها خواهد افتاد.

پانچ 2
پانچ ۲
پانچ 1
پانچ ۱
پانچ 3
پانچ ۳

عضویت در خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه ایمیلی تحریر سنتر از قیمت های روز و اخبار بازار کاغذ و لوازم تحریر با خبر باشید.

به هیچ عنوان به ایمیل شما اطلاعات اسپم ارسال نخواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

طراحی سایت