تاریخچه اختراع مداد مشکی

مداد

تا کنون به این فکر کرده‌اید که در زمان‌های قدیم برای نوشتن از چه ابزاری استفاده می‌شد و یا نوشته‌ها با چه ابزاری به نوشته‌های امروزی تغییر شکل پیدا کردند؟

وقت آن رسیده تا کمی در مورد تاریخچه اختراع مداد مشکی، اولین ابزاری که به صورت رسمی از آن برای نوشتن استفاده می‌شد و امروزه به صورت مدرن درآمده صحبت کنیم.

مداد مشکی، چه در زمان قدیم و چه در زمان حال از پرکاربرد ترین نوشت افزارها بوده و هست. به جرأت می‌توان گفت که کسی در دنیا نیست که مداد مشکی را نشناسد و یا با مداد مشکی کار نکرده باشد.

کلمه پنی‌سیلوس در زبان لاتین به معنی دُم کوچک است. از این کلمه برای قلم‌ ظریف و نرم استفاده می‌کردند. کلمه pencil در ابتدا، معنی قلم مویِ کوچک و نوک تیز داشته است. جالب است بدانید در افغانستان نیز از کلمه‌ی پنسِل به عنوان مداد مشکی استفاده می‌کنند.

مداد نرم
مداد نرم

اولین مدادهای مشکی از جنس سرب بودند و زمانیکه برروی کاغذ کشیده می‌شدند به رنگ خاکستری درمی‌آمدند. مدادهای مشکی اولیه که از جنس گرافیت و جزء انواع طبیعی کربن به حساب می‌آمدند، خالص و بدون چوب بودند.

در سال‌های ۱۵۰۰ که در شهر کامبریا در انگلستان معادن گرافیت کشف شد، کمک شایانی به بوجود آمدن مداد مشکی کرد. البته با تعطیل شدن محل‌های استخراج گرافیت، هنوز هم مداد سازی در کامبریا ادامه دارد.

گرافیت را  آن زمان به این علت قاچاق می‌کردند چون مردم برای علامت زدن قایق‌هایشان و برخی نیز برای علامت زدن گوسفندان از آن استفاده می‌کردند. البته دولت انگلستان نیز از گرافیت در توپ‌های جنگی بهره می‌برد.

مداد کوچک
مداد کوچک

گرافیت ماده‌ای نرم و شکننده است، به همین خاطر استفاده از آن کار سختی به حساب می‌آید. در آن دوره از یک محافظ برای جلوگیری از شکستن این ماده استفاده می‌کردند که دور میله‌های گرافیت را با نوار می‌پیچیدند.

اما اتفاق جالبی که رخ داد، در سال ۱۵۶۰ میلادی یک زن و شوهر ایتالیایی یک تکه گرافیت را میان دو تکه چوب سرو قرار دادند و به همین ترتیب اولین مداد مشکی به شکل امروزی به وجود آمد و نقطه‌ی عطفی در تاریخچه اختراع مداد مشکی بود. پس از آن با کمی تغییر، به عنوان ایده اصلی طراحی مداد مشکی به کار گرفته شد.

گرافیت در بعضی نقاط جهان نیز کشف شده و در کشورهای کره، آلمان، مکزیک و سریلانکا تولید مواد خام از مداد صورت می‌گیرد.

مداد اولیه
مداد اولیه

در سال ۱۷۶۰ خانواده‌ی مشهور Faber کارخانه‌ی خود را در نورنبرگ آلمان تاسیس کردند اما به موفقیت زیادی دست نیافتند. این کارخانه گرافیت گرد شده را تبدیل به نوعی مداد مشکی می‌کرد.

بعد از انقلاب صنعتی فرانسه، خصومتی بین دولت انگلستان و فرانسه بوجود آمد و همین قطع همکاری جرقه‌ای برای پیدایش مداد مشکی به سبک امروزی بود.

پس از اینکه دولت انگلستان صدور و انتقال گرافیت را به فرانسه منع کرد، فرانسه به این فکر افتاد تا خود بتواند از گرافیت مداد مشکی تولید کند.

در آن زمان شیمی‌دان فرانسوی به نام “کنته” تلاش کرد تا بتواند از گرافیت به صرفه‌تر و موثرتر از قبل استفاده کند.

بدین منظور عبارت “از پختن گرافیت و خاک رس” را که اختراع خود بود در سال ۱۷۹۵ ثبت کرد و پس از آن مدادهایی که از چوب و مغزی تشکیل شده بودند به بازار آمدند.

جالب است بدانید امروزه در بازار مداد مشکی به نام کنته وجود دارد که در زمینه طراحی از آن استفاده می‌شود و به احتمال زیاد با این شیمی‌دان معروف فرانسوی بی‌ارتباط نیست.

انواع مداد
انواع مداد

درجه مداد مشکی

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد، یکی از مزایای مغزی مداد این است که می‌توان درجه سختی و نرمی و حتی سیاهی آن را با استفاده از میزان گرافیت و خاک رُس تعیین کرد.

اگر بخواهیم مداد مشکی بسیار سخت باشد باید میزان خاک رُس بیشتر از گرافیت باشد. این امر باعث می‌شود تا مغزی مداد مشکی بسیار سخت و رنگ آن تبدیل به خاکستری شود.

از ویژگی‌های دیگر این نوع مداد می‌توان به ساییدگی دیرتر، میزان ماندگاری بالاتر و تیز بودن نوک آن اشاره کرد.

از طرفی، اگر مقدار گرافیت بیشتر از خاک رُس باشد، باعث می‌شود مداد ساییدگی بیشتر، رنگ سیاهی که به خود می‌گیرد و نرمی بیشتری داشته باشد.

البته با این نوع مداد مشکی نمی‌توان خطوط دقیق رسم کرد و به سرعت کند می‌شود.

مداد مشکی
مداد مشکی

امروزه بیش از ۳۵۰ نوع مداد مشکی تولید می‌شود که هرکدام در زمینه‌ی خاصی استفاده میشوند. از نظر درجه سختی و نرمی نزدیک به ۱۹ نوع مختلف وجود دارد.

هرکدام از خصوصیاتی که در بالا ذکر کردیم با نشانه‌های مخصوصی بر روی مدادها هک می‌شود.

مداد مشکی خوب

به عنوان مثال کارخانه‌ها مدادهایی که با درجات مختفی از سختی (Hard) می‌سازند با H نشان می‌دهند. همچنین برای مشخص کردن درجات مختلف سیاهی(Black) آن را با B نامگذاری می‌کنند.

HB حد وسط مداد مشکی می‌باشد که مدادهای H و B هرکدام شش شماره دارند. البته گاهی درجات آنها تا H9 و B9 می‌رود که بیشتر در طراحی کاربرد دارد.

درجه سختی مداد
درجه سختی مداد

عضویت در خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه ایمیلی تحریر سنتر از قیمت های روز و اخبار بازار کاغذ و لوازم تحریر با خبر باشید.

به هیچ عنوان به ایمیل شما اطلاعات اسپم ارسال نخواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

طراحی سایت