لوازم اداری را بهتر بشناسیم + چک لیست ملزومات اداری

لوازم اداری ایرانی و خارجی

لوازم اداری در سازمان ها و ادارات، به منزله‌ مصالح ساختمانی برای ساخت و ساز آپارتمان است و نقش مهمی را در مجموعه های اداری ایفا می کنند. همچنین کیفیت لوازم تحریر مورد استفاده در سازمان ها و شرکت ها نقش بسیار پر رنگی در بهره وری اقتصادی و کارکرد درست یک مجموعه اداری دارد.

پرسنل و کارکنان ادارات، سازمان‌ ها، شرکت‌ ها، موسسات آموزشی، ادارات دولتی و خصوصی، دفاتر مهندسی و مجموعه‌ هایی از این دست، برای انجام هرچه بهتر امورات اداری، نیازمند لوازم اداری خاص و مهمی هستند.

از آنجایی که کلمه‎ “لوازم”، در هر جایی کاربرد و مفهوم خاص خود را دارد، لازم است به مفهوم مشخص آن در حوزه‌ لوازم تحریر اداری اشاره کنیم.

لوازم اداری به تمامی تجهیزات، لوازم‌ تحریر و وسایلی گفته می‌ شود که در یک مجموعه‌ اداری مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

یک مامور خرید لازم است بداند دست کم مهم ترین و کلیدی‌ ترین ملزومات اداری کدام ها هستند و برای راحتی پرسنل و هرچه بهتر انجام شدن امورات اداری، چه لوازم اداری را برای پرسنل فراهم کند.

ما در این مقاله می‌ خواهیم به مهم ترین ملزومات اداری بپردازیم تا شما با خوندن این مطلب، شناخت بهتری نسبت به لوازم اداری پیدا کنید. همچنین بتوانید از آنها یک لیست تهیه کنید که برای مجموعه‌ تان استفاده کنید.

لوازم اداری رومیزی

میز اداری که روی آن لوازم اداری رو میزی قرار دارد

ملزومات اداری، بصورت کلی به چند دسته مهم تقسیم می‌ شوند که در ادامه توضیح خواهیم داد:

دسته اول را می توان به ملزومات اداری رو میزی اختصاص داد که به شرح زیر است:

تقویم رومیزی

تقویم رومیزی اداری رسمی

هر کارمند، برای یادداشت‌ های روزانه و اطلاع از تاریخ روز به یک تقویم رومیزی نیاز دارد. چرا که می‌ تواند به واسطه‌ آن، تاریخ جلسات، نامه‌ ها و… را سِت و برنامه‌ ریزی کند.

کما اینکه می تواند تاریخ های تعطیل رسمی را به راحتی ببیند و مرخصی هایش را مدیریت کند.

کازیه چند طبقه

کازیه چند طبقه اداری

کازیه چند طبقه یکی از لوازم اداری پرکاربرد است که به ما کمک می‌ کند تا بتوانیم پرونده‌ ها و برگه‌ هایی که روزانه با آن ها سر و کار داریم را برای نظم بیشتر، داخل آن قرار دهیم.

بهترین وسیله برای مدیریت برگه ها و پرونده های روی میز کارمان، کازیه چند طبقه است. بعضی کازیه‌ ها فلزی و بعضی دیگر از جنس پلاستیک هستند.

کازیه اداری، هم دو طبقه و هم سه طبقه طراحی شده است که متناسب با نیازمان، آن را خریداری می‌ کنیم.

دفتر روزنامه حسابداری و دفتر حسابرسی

چند دفتر حسابداری و دفتر حسابرسی حرفه ای

کارمندان مالی و حسابداری شرکت‌ ها، آشنایی بیشتری با دفاتر حسابداری دارند.

دفتر حسابرسی جزو مهم ترین لوازم اداری هر مجموعه‌ اداری، خصوصا در قسمت مالی و سرمایه گزاری به حساب می آید. به جرات می‌ توان گفت بدون داشتن دفترحسابداری، نباید هیچ پرداختی یا دریافتی در شرکت انجام شود.

زونکن

زونکن کلاسیک

زونکن ها بهترین ابزار برای نگهداری و لوازم بایگانی برگه ها، پرونده ها، اسناد، مدارک و… هستند.

زونکن ها علاوه بر نگهداری، در دسته بندی مدارک و اسنادها نیز بسیار کمک کننده هستند.

مثلا پرونده های مالی سال ۹۸ را می توان در یک زونکن و پرونده های مالی سال ۹۹ را در زونکنی دیگری، در مدت های طولانی، بصورت مرتب، صحیح و سالم قرار داد.

کلربوک

تعدادی کلربوک رنگی

اغلب کارمندان به هر نحوی با کاغذهای A4 پرینت شده که حاوی اطلاعات مهمی هستند بسیار سر و کار دارند. بنابراین جمع آوری و بایگانی این اسناد، کار مهمی است.

کلربوک بعنوان یکی از کلیدی ترین لوازم اداری، می تواند به خوبی این کار را انجام دهد. کلربوک جایی است که اسناد، مدارک، قراردادها و بصورت کلی برگه های مهم را درون خود جای می دهد تا از مفقود شدن آنها جلوگیری نماید.

کلربوک دارای جلد پلاستیکی محکم و مقاوم است که در واقع این جلد مقاوم، وظیفه اصلی محافظت از برگه ها را بر عهده دارد.

کاربن

تصویر کاربن پلیکان

کاغذ کاربن درواقع یک ابزار کپی ارزان قیمت محسوب می شود. یک طرف کاغذ کاربن، آغشته به مرکب یا رنگ دانه آبی یا مشکی است تا بتوانیم آن را زیر برگه مورد نظر قرار دهیم و از نوشته هایمان کپی و رونوشت بگیریم.

در لوازم اداری، از کاغذ کاربن برای رونوشت و کپی برداری همزمان، از تنظیم قرارداد، ثبت اسناد اداری، فیش بانکی و… استفاده می شود.

کاربن ها اگرچه بسیار کوچک و جزئی هستند ولی در مواقع نیاز، جزو کلیدی ترین لوازم اداری به حساب می آیند.

استامپ

تعدادی استامپ روی میز

استامپ یک جعبه کوچک فلزی است که درون آن بالشتکی آغشته به جوهر وجود دارد. بِلا استثنا،، روی میزِ همه کارمندان مجموعه های اداری، یک استامپ وجود دارد.

وجود استامپ بعنوان لوازم اداری، در زمانی مهم می شود که ما می خواهیم روی برگه ای مهر بزنیم. مثلا مهر: “پرداخت گردید” یا مثلا مهر: “مرخصی بلا مانع است” و…

استامپ ها بنا به نیاز ما، بزرگ یا کوچک انتخاب می شوند.

قیچی اداری

قیچی اداری کرمی روی میز قرار دارد

برش دادن کاغذها، مقواها، قطعات عکس و… جزو کارهای روزانه‌ کارمندان است که بهترین وسیله برای انجامشان، قیچی اداری است. چرا که قیچی اداری ، به نسبت قیچی های خیاطی، کوچک تر و سبک تر است.

مطمئنا بدون داشتن همین ابزار کوچک، روند کارها سخت و کلافه کننده می شود. قیچی ها را باید به دور از رطوبت نگهداری کرد تا دچار زنگ زدگی یا کند شدن، نشوند.

کاغذ چسب دار (پست-ایت)

کاغذ چسب دار (پست-ایت) روی میز

کاغذ چسب دار (پست-ایت) به کاغذهایی گفته می شود که می توانیم بنا به نیازمان، روی آن چیزی بنویسیم و آن را به هر کجا که می خواهیم، بچسبانیم.

معمولا افراد روی آن، نکات مهمی می نویسند و برای اینکه فراموش نکنند، آن را روی میز یا مانیتور کامپیوترشان می‌چسبانند.

هر دسته کاغذ چسب دار، دارای چهار رنگ متفاوت و رنگی است تا بتوانیم نکاتی را که می نویسیم، دسته بندی کنیم. کاغذ چسب دار را نیز جزو لوازم اداری ضروری تلقی می‌ کنند.

دستگاه پانچ کاغذ

دستگاه پانچ کاغذ روی میز

اگر از یک کارمند بپرسید بیشترین کاری که در طول روز انجام می‌دهی چیست؟ می گوید بایگانی کردن اسناد، مدارک، نامه‌ها و… که مستلزم داشتن یک دستگاه پانچ کاغذ قوی است.

دستگاه پانچ کاغذ به عنوان یکی از لوازم اداری مهم، باید بسیار باکیفیت، انتخاب و خریداری شوند. زیرا به دلیل زیاد استفاده شدن، اگر آنها را بی کیفیت تهیه کنیم، در مدت کوتاهی دچار خرابی می شوند.

پیشنهاد ما:

منگنه و سوزن منگنه

منگنه و سوزن منگنه روی میز

یکی از شایع ترین مشکلات محیط های اداری، گم شدن و پخش شدن برگه ها، اسناد و مدارک است. مشکل زمانی عمیق تر می شود که اسناد و برگه هایی پخش و مفقود شوند که با هم ارتباط دارند. مثلا فرض کنید یکی از برگه های یک قرارداد ده برگی، مفقود شود! (فاجعه)

در این شرایط، داشتن یک منگنه یا دستگاه دوخت بسیار مهم می شود بطوریکه می توانیم برگه‌ها، اسناد و مدارک چند برگی را به ‌هم بچسبانیم تا آنها مرتب و منظم، کنار همدیگر قرار گیرند و مفقود نشوند.

دستگاه منگنه نیز جزو لوازم اداری پر کاربردِ محیط های اداری محسوب می شود. بنابراین باید آن را بسیار باکیفیت انتخاب کنیم در غیر این صورت بزودی خراب می شود و روند کار ما را دچار مشکل می کند.

به طور معمول سوزن منگنه شماره ۱۰ و ۲۴/۶ جزو پر مصرف ترین سوزن منگنه های مصرف اداری هستند.

پیشنهاد ما:

منگنه کش

تصویر یک منگنه کش مشکی

در مواقع زیادی پیش می آید که در اثر عجله کردن یا حواس پرتی، چند برگه را بصورت اشتباهی به هم منگنه کنیم.

در این مواقع اگه بخواهیم برای جدا کردن برگه ها از هم، از دستمان استفاده کنیم ممکن است سوزن منگنه در انگشتمان فرو برود.

از طرفی باز کردن سوزن منگنه با دست، امریست دشوار و زمانبر. در نتیجه یکی از لوازم اداری کوچک و بسیار کاربردی، منگنه کش است که لازم است روی میز هر کارمند قرار بگیرد.

منگنه کش در مواقعی که می خواهیم دو برگه را از هم جدا کنیم به کمک ما می آید تا روند کار ما را آسان تر کند.

سوزن ته گرد و پونز اداری

تعدادی سوزن ته گرد و پونز اداری روی میزکار

احتمالا برایتان پیش آمده است که برای چسباندن یک برگه روی تابلوی اعلانات، دچار مشکل شده باشید. سوزن ته گرد و پونز اداری، در این مواقع کاربرد دارند.

البته با سوزن ته گرد، در مواقعی که دستگاه منگنه دردسترس نباشد، می توانیم چند برگه را به صورت موقت به هم بچسبانیم.

سوزن ته گرد و پونز اداری شاید به ندرت استفاده شوند ولی در صورت نیاز، جزو لوازم اداری مهم به حساب می آیند.

بهتر است همیشه یک بسته سوزن ته گرد و پونز اداری در اتاق هر کارمند باشد.

گیره کاغذ و کلیپس کاغذ

تعدادی گیره کاغذ و کلیپس کاغذ پخش شده روی میز

یکی از لوازم اداری مهم در امر دسته بندی و بایگانی اوراق اداری، گیره کاغذ و کلیپس کاغذ است. گیره کاغذ می تواند تا ده برگه را در کنار هم نگه دارد ولی ظرفیت کلیپ کاغذ خیلی بیشتر از این هاست.

علاوه بر آن کلیپس کاغذ باعث می شود که گوشه برگه ها تا نخورد و تا مدت ها چندین و چند برگه بصورت منظم کنار هم قرار بگیرند.

کارمندانی که در واحد بایگانی مشغول به کار هستند، بیشترین استفاده از گیره کاغذ و کلیپس کاغذ را دارند.

پایه چسب نواری

پایه چسب نواری سفید رنگ روی میز

چسب نواری برای چسباندن کاغذها یا هر شئ سبک دیگر به هم، در دفتر کار یا محیط های اداری کاربرد زیادی دارند.

اگر برای هر بار استفاده از چسب نواری بخواهیم برای جدا کردن قطعات چسب، از قیچی یا دندانمان استفاده کنیم، روند کارمان بسیار خسته کننده می شود.

در چنین مواردی وجود پایه چسب نواری به عنوان یکی از لوازم اداری کاربردی ،بر روی میز کارمان، مهم می شود. چسب نواری را درون آن قرار داده و در زمان نیاز، تکه ای از چسب را به واسطه تیغه آن بِبُریم.

برای امورات اداری، بهتر است پایه چسب را بزرگ انتخاب کنیم. چرا که بر روی پایه چسب‌ نواری بزرگ، یک جامدادی هم قرار دارد که می‌توانیم در صورت نیاز، درون آن خودکار یا مدادمان را قرار دهیم.

ست لوازم اداری رومیزی

ست لوازم اداری رومیزی حرفه ای

ست‌ های رومیزی عمدتا متشکل از پد رومیزی یا زیر دستی، جای کاغذ یادداشت، نگهدارنده کارت ویزیت، جامدادی رومیزی، جا قلمی، جا تقویمی، جا سوزنی و لوازم تحریر است.

این وسایل معمولا برای استفاده در اتاق مدیرانِ رده بالا و میان رده استفاده می شود.برای هندل کردن کارهای روزانه یک مدیر، وجود این ابزار و لوازم اداری بسیار لازم است.

لوازم تحریر و نوشت افزار

تمامی لوازم تحریر و نوشت افزار در یک قاب

لوازم تحریر دومین و مهم ترین دسته از ملزومات اداری به حساب می آید.

هرچند لوازم تحریر در همه جا و در بین همه‌ افراد جامعه مورد استفاده قرار می گیرد. ولی باید دانست که امورات اداری بدون در اختیار داشتن لوازم تحریر قابل انجام نیست. مهم ترین لوازم التحریری که در هر مجموعه‌ اداری مورد استفاده قرار می‌گیرد، به شرح زیر است:

لاک غلط گیر

نمونه یک لاک غلط گیر

بارها پیش آمده است که در حین نوشتن (با خودکار) دچار اشتباهات املایی و یا حتی خط خوردگی در نوشته هایمان می شویم. در این زمان، برای پوشش اشتباهات نوشتاری بهترین گزینه، استفاده از یک لاک غلط گیر قلمی مرغوب و با کیفیت است.

پیشنهاد ما:

ماژیک هایلایتر یا ماژیک هایلایت

ماژیک هایلایتر یا ماژیک هایلایت رنگی روی میز

افراد برای علامت‌ گذاری و مشخص کردن مطالب مهم، بر روی متون نامه‌، سند، دفاتر ثبتی و… به ماژیک علامت گذار نیاز پیدا می‌ کنند.

تا قبل از این، برای مشخص کردن موارد مهم، از مداد یا خودکار استفاده می شد که این راه کافی نبود. بنابراین افراد به دنبال محصولی بودند که بتوانند تمام توجه را به مطالب و نوشته های مهم جلب کند.

ما می توانیم برای مشخص کردن مطالب مهم بر روی متون از ماژیک هایلاتر استفاده کنیم.

پیشنهاد ما:

ماژیک سی‌ دی (CD & DVD)

ماژیک سی‌ دی (CD & DVD) با کیفیت

نوشتن روی سطوح صاف و بدون اصطکاک، نیازمند ماژیک سی‌ دی است. چرا که با خودکار یا ماژیک معمولی نمی توانیم روی سطوح صاف بنویسیم و نیاز ما بر طرف نمی شود.

در محیط های اداری نیز گاهی اوقات پیش می آید که ما بخواهیم روی سطوح بدون اصطکاک مثل سی دی، شیشه، پوشه های پلاستیکی و… بنویسیم. در این موارد ماژیک سی دی (CD) یا ماژیک دی وی دی (DVD) به کمک ما می آید و نیاز ما را برطرف می کند.

همچنین از این نوع ماژیک ها، در آزمایشگاه ها نیز برای نوشتن روی لوازم آزمایشگاهی استفاده می کنند.

پیشنهاد ما:

خودکار

خودکار با کیفیت

لوازم تحریر با خودکار و مداد شناخته می شود. در مورد اهمیت خودکار در محیط های اداری، هر حرفی بزنیم، توضیح واضحات است.

فقط لازم می دانیم به این نکته اشاره کنیم که برای تهیه‌ خودکار، لازم است بهترین کیفیت آن انتخاب شود. چرا که خودکار جزو پرکاربرد ترین لوازم تحریر محسوب می شود. اگر خودکار را با کیفیت خریداری نکنیم دچار مشکلاتی از قبیل پس دادن جوهر، قطع و وصلی در حین نوشتن و… می شویم.

از این رو ما پنج مدل خودکار را که برای محیط های اداری مناسب ترین انتخاب است را به شما پیشنهاد می کنیم.

پیشنهاد ما:

روان نویس و خودنویس

یک روان نویس و خودنویس روی دفتر قرار دارد

روان نویس لذت نوشتن را چند برابر خودکار می کند. از این جهت همه مدیران ادارات دسته کم یک روان نویس در جیب کت یا بر روی میزشان قرار دارد.

با روان نویس، امضا کردن چک و نامه های اداری بسیار آسان و مطمئن است.

کلمه مطمئن را برای این بکار بردیم که شاید اگر با خودکار بخواهید چکی را امضا کنید، جوهر آن در حین امضا کردن، دچار قطع و وصلی شود و برای چک مورد نظر خط خوردگی ایجاد شود.

در روان نویس امکان ندارد جوهر، قطع و وصل شود از این رو جزو مهمترین لوازم اداری نوشت افزار، به حساب می آید.

پیشنهاد ما:

اتود و مداد نوکی

یک اتود و مداد نوکی روی دفتر

اتود یا همان مداد نوکی نیز همانند خودکار، جزو ابزارهای جدایی ناپذیر از فضاهای اداریست و هر توضیحی در مورد آن اضافه گویی است.

اتودها در انواع مختلف تولید و در بازار لوازم تحریر عرضه می شوند. نکته ای که در مورد خرید اتود باید به آن دقت کرد این است که بهتر است آن را مرغوب و باکیفیت انتخاب کنیم. زیرا در غیر اینصورت، موقع استفاده از آن، دچار مشکلاتی از قبیل خرد شدن نوک، جدا شدن قسمت های مختلف اتود از هم و در کل خراب شدن زود هنگام می شویم.

بنابراین دو برند مرغوب اتود را در اینجا به شما معرفی می کنیم تا برای دفتر کارتان تهیه نمایید.

پیشنهاد ما:

پاک کن

پاک کن پلیکان قدیمی

پاک کن ها در لیست لوازم تحریر، کوچک، کم ارزش و کم استفاده بنظر می رسند. ولی اگر همین ابزار کوچک بر روی میز کارمان نباشد در خیلی از موارد دچار مشکل می شویم.

پاک کن در موارد خط خوردگی (با مداد) خیلی به درد ما می خورد. اگر پاک کن را نیز بی کیفیت خریداری کنیم می تواند نوشته‌ ها و برگه‌ هایمان را سیاه و کثیف کند.

پیشنهاد ما:

ماژیک وایت برد

تعدادی ماژیک وایت برد روی میز

ماژیک‌ های وایت برد بیشتر در اتاق جلسات، برای نوشتن نکات، استراتژی ها و مطالب مربوط به جلسه کاربرد دارند. بنابراین در اتاق مدیران که بیشتر جلسات در آنجا برگزار می‌ شود، لازم است چند عدد ماژیک وایت برد وجود داشته باشد.

البته از ماژیک وایت برد برای نوشتن روی شیشه بُرد های عمومی و تابلوهای اعلانات نیز استفاده می شود. ماژیک های وایت بردی که در زیر پیشنهاد دادیم جزو برندهای خوب و با کیفیت در بازار ایران هستند.

پیشنهاد ما:

خط کش

خط کش اداری

برای یک کارمند، یک خط کش ۳۰ سانتی فلزی کافی است تا بتواند گاهی با آن کاغذی را برش دهد یا در صورت نیاز روی برگه‌ ای خط کشی کند.

خط کش ها هرچند ابزاری کم استفاده هستند ولی در مواقع نیاز، تبدیل می شوند به ابزاری حیاتی که هیچ وسیله دیگری نمی تواند بخوبی کار آن را انجام دهد.

ملزومات و ابزارهای اطلاع رسانی

تخته وایت برد و اعلانات

سومین دسته از ملزومات اداری، به ابزارها و لوازم اداری اطلاع رسانی اشاره دارد. اصلی ترین آنها تابلوی اعلانات و تخته وایت برد است که در ادامه به معرفی این دسته از ملزومات اداری می پردازیم. همچنین تاریخچه نحوه اختراع تخته وایت برد را حتما بخوانید.

تخته وایت برد

تخته وایت برد

تخته‌ وایت برد جاییست که افراد، آنچه در ذهن دارند را روی آن ترسیم می‌کنند تا به کسانی که در جلسه حضور دارند، ارائه دهند. این تخته‌ ها را بیشتر می‌ توان در اتاق رؤسا و مدیران پیدا کرد چرا که اغلب جلسات در آنجا برگزار می‌ شود.

ماموران خرید سازمان‌ ها لازم است بدانند که اندازه‌ تخته وایت برد مورد نیاز پرسنل، چقدر است و متناسب با نیاز آنها، تخته‌ وایت برد را خریداری کنند.

تخته پاک کن

تخت پاک کن روی تخته چسبیده است.

تخته پاک کن ها را می توان برادرِ ماژیک وایت برد دانست بصورتی که هر جا ماژیک وایت برد حضور داشته باشد به دنبال آن، تخته پاک کن نیز حضور دارد.

در حال حاضر تخته پاک کن های پلاستیکی آهنربایی، بیشترین استفاده را دارند چرا که به تخته وایت برد می‌ چسبند و همین امر از گم شدنشان جلوگیری می‌ کند. تخته پاک کن مگنتی جزو تخته پاک کن ها پر مصرف بازار ایران است.

در بعضی دیگر از تخته پاک کن ها می توانید جای ماژیک هم ببینید. بعد از استفاده ماژیک های خود را داخل آن بگذارید تا گم نشوند.

مگنت

مگنت اداری رنگی

مگنت‌ها کمک می‌کنند که بتوانیم برگه‌ ای خاص را روی تخته بچسبانیم. حال می‌خواهد تخته وایت برد باشد یا تخته تابلوی اعلانات.

تابلو اعلانات

یک کاغذ بر روی تابلو اعلانات چسبانده شده است.


تابلوی اعلانات ابزاری است که در اماکن عمومی، ادارات و سازمان ها جای دارد. کارمندان و پرسنل یک سازمان از طریق تابلوی اعلانات از رویدادها، بخشنامه ها، اخبار مهم، آیین نامه ها و هر موضوع دیگری که لازم است، مطلع می شوند.

تابلوی اعلانات انواع مختلفی دارند. در بعضی از آن ها می توان برگه ها را با سوزن روی آن متصل کرد و در انواع دیگر نیز می توان برگه ها را روی آن چسباند.

انواع چسب

انواع چسب نواری در سایزهای مختلف بر روی میز

دسته چهارم لوازم اداری به چسب ها اشاره دارد. چسب‌ ها در انواع مختلف، برای مصارف مختلف طراحی و تولید می‌شوند.

انواع چسب‌ ها که در ادامه به آن می‌ پردازیم، در ادارات، سازمان‌ ها و… مصارف زیادی دارند به همین دلیل آنها را در یک دسته‌ جداگانه معرفی می‌ کنیم.

چسب یک دو سه ۱۲۳

دو چسب یک دو سه 123 در کنار هم هستند.

چسب‌ یک دو سه که بسیار قدرتمند است، معمولا در واحدهای فنی و تاسیسات مورد استفاده قرار می گیرد. وظیفه‌ آن چسباندن دو شئ سخت از جمله اجسام پلاستیکی، شیشه ای، فلزی و… به یکدیگر است.

چسب پهن نواری

یک چسب پهن نواری روی میز

چسب پهن نواری برای بسته بندی کارتن ها بیشترین استفاده را دارد. اما از آن برای چسباندن اشیا به صورت موقت، به همدیگر نیز استفاده می‌ شود.

چسب پهن شیشه ای به صورت بسته بندی های ۶ عددی عرضه و فروخته می شود. کیفیت چسب پهن رنگی معمولا با جدا کردن آن از سطح یک تکه کارت مشخص می شود.

هر میزان چسب نواری پهن شیشه ای که، پُرز بیشتری از تکه کارتن جدا کند، کیفیت بهتری دارد.

قدرت نگهدارندگی چسب پهن نواری بسیار بالاست بنابراین با آن می‌ توان اشیای نسبتا سنگین را به راحتی به دیوار یا هر جای دیگر چسباند.

چسب قطره ای

سه عدد چسب قطره ای رازی کنار هم

چسب قطره ای کمک می کند تا کاغذها و مقواها را به بهترین شکل ممکن به همدیگر بچسبانیم. از چسب قطره ای برای کارهای هنری و کلاژ مقواهای رنگی، و ساخت کار دستی استفاده می شود.

چسب قطره ای سال هاست جای خود را در لوازم التحریر ایران گنجانده است.

نوار چسب کاغذی

نوار چسب کاغذی رنگی

نوار چسب کاغذی، برخلاف اسمش فقط و فقط وظیفه اطلاع رسانی را دارد. چسب کاغذی نواری در رشته های معماری، ماکت سازی و جراحی پلاستیک و پزشکی بیشترین کاربرد را دارد.

نوارچسب کاغذی روی سطوح غیر کاغذی می چسبد مثلا روی شیشه یا پلاستیک شفاف تا بتوان روی آن چیزی نوشت.

چسب دو طرفه

چسب دو طرفه روی میز

گاهی اوقات نه می‌توان از چسب یک دو سه و نه از چسب پهن شیشه ای استفاده کرد . آنجاست که چسب دو طرفه به کمک ما می‌آید تا بتوانیم اشیا را روی سطوح صاف به هم بچسبانیم.

در واقع چسب دو طرفه، همانطور که از اسمش پیداست، نواریست که دو طرف آن آغشته به چسب است. با برداشتن لایه محافظ چسب از روی هر طرفِ آن، می توانیم از آن استفاده کنیم.

چسب ماتیکی

چسب ماتیکی در دست و بین انگشتان

چسب ماتیکی در واقع می‌خواهد جای چسب قطره ای را بگیرد.

وظیفه چسب ماتیکی همانند چسب قطره ای(مثل چسب رازی) است با این تفاوت که به دلیل جامد بودنِ چسب آن، هیچ گونه کثیف کاری ندارد و به راحتی دو برگه یا دو مقوا را به هم می‌چسباند.

بیشترین مورد استفاده از چسب ماتیکی ، چسباندن قطعه عکس ۳*۴ بر روی پرونده، فرم مشخصات فردی، مدرک تحصیلی و… است.

نوار چسب شیشه ای

نوار چسب شیشه ای روی میز قرار دارد

نوار چسب شیشه‌ای، پر مصرف‌ ترین نوع چسب در ادارات است. بنابراین اغلب ماموران خرید این نوع چسب‌ ها را با تعداد بالا خریداری می کنند.

نوار چسب شیشه ای علی رغم کوچک بودنش، بالاترین کارایی را نسبت به سایر چسب ها دارد.

کاغذ تحریر

کاغذ تحریر و مقوای رنگی

به جرات می‌ توان گفت که در حال حاضر، هیچ مجموعه‌ ای بدون در اختیار داشتن کاغذ و مقوا، نمی‌ تواند به فعالیت اداری خود ادامه دهد. کاغذها جزو اصلی ترین لوازم اداری در هر سازمان، شرکت، دفتر و… به حساب می آیند.

هرچند رفته رفته، روند امورات اداری به سمت فضای دیجیتال و الکترونیکی می‌ رود ولی هنوز نیازِ استفاده از کاغذ، کاملا حس می‌ شود. در زیر به این دسته از ملزومات مهم اداری و متعلقات آن می‌ پردازیم.

کاغذ A4

تعدادی کاغذ A4 در کنار هم

امروزه انواع مختلفی از کاغذ A4 در وزن و ضخامت های متفاوت تولید و در بازار عرضه می‌ شوند. ماموران خرید شرکت‌ ها بهتر است هنگام خرید کاغذ A4، انواع آن را شناخته و متناسب با نیاز مجموعه‌ شان، آن را تهیه نمایند.

پیشنهادهای ما:

طلق A4 رنگی

تعدادی طلق A4 رنگی در رنگ های مختلف

طلق ها به افراد کمک می‌کنند تا کاغذهای A4 یا سایر سایزهای کاغذ، اسناد و مدارک را به بهترین شکل ممکن، دسته بندی و مرتب کنند. به صورتی که می توان تعدادی از اسناد یا برگه های مرتبط به هم را، در آن قرار داد تا مفقود نشوند.

معمولا طلق ها به وسیله ابزاری به نام شیرازه، به همدیگر چِفت می شوند. در فروشگاه لوازم تحریر طلق و شیرازه به همراه هم فروخته می شود.

کاور پلاستیکی کاغذ

تعدادی کاور پلاستیکی کاغذ A4 کنار هم

برای حفظ برگه‌ های کاغذی و مقوایی مهم، از کاور پلاستیکی کاغذ استفاده می‌ شود. کاغذها و مقواها را درون این کاورها قرار می دهند تا هم کثیف نشوند و هم تا نخورند.

یکی از پر مصرف ترین کاور کاغذ ، کاور کاغذ A4 می باشد.

پوشه دکمه دار

تعدادی پوشه دکمه دار رنگی کنار هم

پوشه‌ دکمه دار همانند طلق، وظیفه دسته بندی و نظم دادن به مدارک را دارند. تنها فرقی که با طلق دارد، وجودِ دکمه بر روی آن است تا در صورت حمل و نقل پوشه، مدارک از داخل آن به بیرون نریزد.

امیدواریم خواندن این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. ما را از نظرات خود بهره‌ مند کنید.

هدف این مقاله، کمک به شما در شناخت لوازم اداری حرفه ای و متناسب با نیاز سازمان شما بوده است. محصولات معرفی شده در این مقاله دارای بالاترین استانداردها و کیفیت در بازار ایران می باشد.

همچنین شما با مراجعه به فروشگاه فروش عمده تحریر سنتر می توانید انواع دیگری از محصولات کاغذی ، لوازم اداری و نوشت افزار را بررسی و تهیه نمایید.

محصولات شرکت های پنتر، لوکسور، سی کلاس، دبل آ، پیپروان و… که در این مقاله معرفی شدند، بسیار با کیفیت و با دوام و طول عمر بالا هستند.

عضویت در خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه ایمیلی تحریر سنتر از قیمت های روز و اخبار بازار کاغذ و لوازم تحریر با خبر باشید.

به هیچ عنوان به ایمیل شما اطلاعات اسپم ارسال نخواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

طراحی سایت